понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone sztachety albo jak kto woli żywopłot

Żywe ogrodzenie inaczej żywoplot


Żywopłoty najczęściej spełniają role ogrodzenia, chociaż często służą tez za ozdobę. Przeważnie takie sztacheta z plastyku stawia się w słonecznych położeniach, gdzie migiem rosną i mocno się zagęszczają. Wiele szyku maja również takie rosnące ploty, które prowadza poprzez cieniste zaułki ogrodu. Ciemna zieleń liści z prześwitująca gdzieniegdzie plątanina gałązek lub kwiatami komponują przyciągające spojrzenie obrazki, natomiast orzeźwiająca wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku gleby , powoduje iż nawet krótki spacer nieopodal takiego ogrodzenia uspokaja oraz uspokaja.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, trzeba wziąć pod uwagę funkcje takiego ogrodzenia, warunki jakie dominują w skwerze, oraz nasze preferencje oraz czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o prostym pokroju samodzielnie wzrastają, częstokroć także ekspansywnie rozkwitają, lecz wymagają również dużo przestrzeni. Geometryczne ewentualnie fantazyjnie profilowane żywe sztacheta plastikowe zdołają być niezwykle cienkie, choć należny je cyklicznie skracać i raczej nie kwitną. Nie bez znaczenia są również koszty nabycia roślin na ogrodzenie.Jest zatem nad czym się zastanawiać, bowiem takie plot komponuje się na długi okres czasu, nieraz nawet na pokolenia.


W większości wypadków wystarczający jest rosnący parkan o wysokości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwykły, nadzwyczaj popularny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on dużo walorów:
•jest mało wymagający,
•dobrze wytrzymuje porę suchą,
•w mgnieniu oka kiełkuje,
•regularnie podcinany ślicznie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie zrzuca na zimę liści, natomiast nawet jeżeli je zgubi, to i tak gęstwina jego witek konstruuje niedostępny dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr można zastąpić irga lśniąca - jesienią pięknie się przebarwia na rożne kolory żółci, brązu i czerwieni. Warto polecić także żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe parkany nieformowane. Są to m.in. gatunki o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się przydatnymi roślinami zalecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją kształtować tylko od strony ogrodu, natomiast cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, ażeby rodziły owoce.


Ogromnie wysokie, bo ponad dwumetrowe sztachety z plastyku stanowi barierę nie do przejścia, zaś w razie potrzeby zacienia sąsiednie budynki i ulice. Aby wykonać taki parkan rośliny zasadzamy wokół granic posiadłości. Jeśli mamy pod dostatkiem miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzechy. Jeśli chcemy ażeby nasze żywe plot było bardzo wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego albo klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze jak rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий