среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek kamienie ogrodzenia te s�� z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasami mało biegłym okiem z trudem je rozróżnić.

Wprawdzie głazy sztachetki te pochodzą z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasami mało wprawnym ślepiem trudno je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, łatwej obróbce oraz względnie niskiej zapłacie. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najłatwiej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ten materiał ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka albo wstępnie obrabia, rozmieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i wysyła do miejsca budowy ogrodzenie z plastyku na plot i furtkę ogrodzeniowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scalony lepiszczem piach, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Gdy spoiwem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapiennym. Oprócz podstawy zlepiających występują tam również pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się barwa kamieni na sztacheta z PCV z Polkowic na ogrodzenie i bramę ze sztachet, przybierają one wtedy przeróżne odcienie czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak wielkich złóż wycina się największe bloki, stosowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy można też siekać na sześciany o regularnych kształtach, używane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno także je porcjować przy asyście specjalistycznych klinów oraz dłut na cienkie, nieregularnych kształtów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztacheta z Winylu używa się także wapienie - skały osadowe, powstałe z nazbieranych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej muszli małż a także ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale także mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zachwalane na plot z plastiku na plot i furtę ogrodzeniowa. Nadają się jednak głównie do stosowania wewnątrz, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo matowieją. Wapienie można zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przydają się piaskowce krzemionkowe, albowiem są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu skweru i naszych zamiłowań kształt kamiennych tafel może być różny – od łamanych, nieregularnych, aż po pionowo skróconych prostokątów czy też kwadratów. Murki a także sztachety plastykowe na plot i bramkę ze sztachet wznosi się z głazów wielorakiego kształtu, zestawionych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje z odłamków o nietypowych zarysach, trzeba je właściwie zestawiać tzn. tak, by kształt każdego kolejnego scalał się z uprzednim. Żeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe luki w środku wolno dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i innych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce używane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do głazów mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur prędko niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu porastają również mchem a także glonami. Można to udaremniać pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań czy też rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy ścierać kurzu z nawierzchni ogrodzenia ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą zostać głębokie rysy. Wyspecjalizowane firmy porządkują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego oczyszczania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pragniemy, by głazy na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий